top of page

Łatwiejsza integracja z SAP dzięki Azure Data FactoryZ punktu widzenia osób budujących i utrzymujących hurtownie danych, system SAP zawsze był zamkniętym systemem, z tajemniczym językiem programowania typu ABAP. Dlatego zasilanie z SAP na ogół odbywało się poprzez ekstrakty przygotowywane przez zespół SAPowy. Dostęp bezpośredni – w żadnym wypadku. W szczególności biorąc pod uwagę mrożące krew w żyłach historie o tym, jak to SAP uznawał, że czytanie danych z zewnętrznego systemu wymaga dodatkowych licencji SAP kosztujących dodatkowe miliony euro (głośna sprawa SAP vs Diageo).


Rozwiązanie: Data Azure Factory


Nie każdy wie, że sytuacja mocno się zmieniła w ostatnich latach. Jest to w sporej mierze zasługa samego SAP, który znacząco się otwiera dla innych narzędzi. Korzystają z tego dostawcy oprogramowania tacy jak Microsoft, których narzędzia standardowo pozwalają na połączenie się z SAP.

Weźmy pod lupę chociażby lubiany przez miliony użytkowników Power BI. Posiada on standardowo poniższe konektory do SAP, przy użyciu których możemy podpiąć się do tabel lub innych obiektów SAP.


W Azure głównym narzędziem do budowy procesów ETL jest Azure Data Factory (ADF). Definiując dataset w ADF możemy użyć poniższych komponentów:


Niektóre z komponentów w Microsoft Azure nie wymagają żadnych konfiguracji po stronie SAP. Na przykład SAP HANA wymaga jedynie doinstalowania na serwerze z Integration Runtime SAPowego sterownika ODBC. Inne komponenty wymagają pewnych konfiguracji po stronie SAP – na przykład konektor SAP ECC wymaga uruchomienia w SAP usługi SAP OData.


Dostępne konektory pozwalają czytać szerokie spektrum obiektów SAPowych: tabele, widoki, modele informacyjne Analytic i Calculation view, data ekstraktory i inne. Trzeba jednak pamiętać, że do efektywnego czytania dużych danych może okazać się konieczny development po stronie SAP (np. dodatkowe ekstraktory). Te same dane z SAP można przeczytać w różny sposób, więc konieczne jest dobre zrozumienie różnic w poszczególnych konektorach, jak i właściwego sposobu użycia ich w ADF.


Jednakże, świat systemów SAP jest bez wątpienia bardziej otwarty dla zespołów budujących hurtownie danych niż był kiedykolwiek wcześniej.


Zainteresowanych tymi procesami zapraszamy do kontaktu.

Andrzej Szczechla

BI/BigData Architect w BitPeak

andrzej.szczechla@bitpeak.pl

102 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page