top of page

3 najważniejsze nowości w majowym wydaniu Power BIMinął kolejny miesiąc, co oznacza solidną porcję nowości w Power BI! Jak zwykle jest ich bardzo dużo. Możemy zauważyć na oficjalnym blogu Microsoftu, że wiele ze zmian dostarczonych w najnowszej, czerwcowej aktualizacji jest odpowiedzią na potrzeby, które były zgłaszane od dawna przez użytkowników narzędzia.

Przyjrzyjmy się kilku z nich z bliska!#1 Zmianą, podkreślaną przez Microsoft jako jedną z tych, którą użytkownicy wskazywali najczęściej, jest formatowanie warunkowe dla sum i subsum w tabelach. Funkcjonalność zgoła prosta, aczkolwiek do tej pory była nieobecna w PowerBI. Możliwość podkreślenia końcowych sum lub subsum w wizualizacji może w prosty sposób ulepszyć prowadzone analizy, uwidaczniając najważniejsze aspekty naszych raportów. Opcję formatowania warunkowego możemy znaleźć w polu Apply to.

Rys.1 Dodanie formatowania warunkowego to sumy końcowej w tabeli

#2

Kolejną wyczekiwaną przez użytkowników funkcjonalnością była zmiana związana z analizą przygotowanych już raportów. Tym, na co czekali użytkownicy była możliwość sortowania wielu kolumn na tabeli. Kolejna z pozoru prosta, ale jakże użyteczna rzecz! Podczas tworzenia tabeli możemy sortować nasze dane po jednej z kolumn klikając na daną kolumnę. Aby następnie posortować naszą tabelę po kolumnie drugiej, wystarczy kliknąć na drugą kolumnę, jednocześnie przytrzymując klawisz Shift. W efekcie dane odznaczone w ten sposób, będą sortowane po obu kolumnach.

Rys. 2 Sortowanie po pierwszej kolumnie
Rys. 3 Sortowanie po pierwszej i drugiej kolumnie


#3

Kolejną nowinką wprowadzoną w tym miesiącu jest ulepszenie hierarchii fragmentatora. Ta potrzeba była zgłaszana również przez naszego klienta. Dzięki wprowadzonej zmianie, będziemy mogli wprowadzić do tworzonych przez nas raportów kolejne stawiane przed nami wymagania. Na czym polega ulepszenie? Po aktualizacji PowerBI we fragmentatorze możemy dodać kolejne pola w hierarchii. Co za tym idzie, otrzymujemy listę elementów z możliwością wyświetlenia detali na kolejnych poziomach.


Rys. 4 Nowa funkcjonalność fragmentatora


Microsoft naprawdę pozytywnie zaskoczył swoich klientów wraz z majową aktualizacją narzędzia PowerBI. Jak co miesiąc, po kolejnych wdrożonych funkcjonalnościach, Power BI staje się narzędziem coraz bardziej przyjaznym zarówno dla osób tworzących wizualizacje jak również osób analizujących raporty. Coraz więcej możliwości oraz uwzględnianie potrzeb użytkowników sprawia, że PowerBI będzie utrzymywał swoją silną pozycję na rynku narzędzi służących do wizualizacji. Niniejszy artykuł jest drugim z cyklu „Co nowego w PowerBI” (zobacz 1. artykuł tutaj). Już teraz możemy powiedzieć, że kolejne krótkie podsumowania aktualizacji PowerBI będą systematycznie pojawiać się na naszym blogu.


Jako BitPeak, nie możemy się doczekać kolejnych wydań, aby zobaczyć jakie kolejne nowinki wprowadzi Microsoft, które będziemy mogli wykorzystać w swojej pracy. Oczywiście wszystkie funkcjonalności z najnowszego wydania można znaleźć na oficjalnym blogu https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-report-server-may-2020-feature-summary/. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z PowerBI, zachęcamy do zapoznania się z nimi. Tym samym, życzymy owocnej pracy z PowerBI - jednym z najbardziej rozwijanych produktów Microsoft.

Monika Wróblewska Junior Business Intelligence Consultant w BitPeak

monika.wroblewska@bitpeak.pl

89 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page