top of page

Co nowego w listopadowej aktualizacji Power BI?W listopadowym podsumowaniu nowości w Power BI można znaleźć wiele przydatnych funkcji. Na szczególną uwagę z działu Reporting zasługują: nowe okienko formatowania, nawigator stron i bookmarków, funkcja sortowania legendy oraz zmiana kąta początkowego dla wykresu kołowego i pierścieniowego. Kolejną ważną zmianą, tym razem z obszaru Embedded Analytics jest fakt, że Power BI Embedded Gen2 jest już ogólnie dostępny.


1. Okienko formatowania.


Ta zmiana jest aktualnie w wersji Preview, ale zdecydowanie zasługuje na uwagę. Opcję można włączyć w standardowy sposób (Plik -> Opcje i ustawienia -> Opcje -> Funkcje w wersji zapoznawczej -> Nowe okienko formatowania). Panel zyskał zupełnie nowy wygląd i jest teraz zdecydowanie bardziej intuicyjny.


Rys 1. Porównanie aktualnego oraz nowego okienka formatowania.


Analizując opcje dostępne przy tworzeniu wizualizacji, główne ikony zmieniły miejsce oraz stały się zdecydowanie bardziej widoczne. Dodatkowo, przy wybraniu opcji ‘Formatuj element wizualny’ nie widzimy już dostępnych typów wizualizacji i możemy się skupić na formatowaniu. Ten obszar został podzielony na dwie osobne sekcje (‘Wizualizacja’ oraz ‘Ogólne’) i zyskał nowy wygląd. Małą zmianą, ale bardzo istotną dla użytkowników, jest rezygnacja z podwójnych pasków przewijania. Dwa paski były często bardzo mylące i w nowej wersji jest tylko jeden.


Rys 2. Paski przewijania w okienkach formatowania.


Dodatkowo, jednym kliknięciem można cofnąć wszystkie ustawienia do domyślnych. W obecnej wersji należy cofać każde ustawienie pojedynczo, więc ta funkcjonalność będzie zdecydowanie bardzo przydatna.


Rys 3. Przywrócenie wszystkich ustawień do domyślnych.


2. Nawigator stron i bookmarów.


Ta nowa funkcjonalność zaciekawiła nas w sposób szczególny. W celu jej włączenia należy przejść do opcji Wstaw -> Przyciski -> Nawigator. Ogromnym plusem jest to, że nawigator jest aktualizowany automatycznie i daje spore możliwości formatowania. Formatowanie daje między innymi szeroki wachlarz kształtów oraz możliwość zmiany orientacji na pionową lub poziomą. Poniżej podstawowa wersja nawigatora stron.


Rys 4. Nawigator stron.


Nowa opcja spodoba się szczególnie tym użytkownikom, którzy aktywnie wykorzystują bookmarki. Nie trzeba już tworzyć pojedynczych przycisków. Każdy nowy bookmark zostanie dodany automatycznie do nawigotora i może być dowolnie sformatowany.


Jeśli chcesz przetestować nową funkcjonalność w Power BI Desktop to należy klikać w poszczególne strony lub bookmarki używając dodatkowo przycisku Ctrl.


3. Sortowanie legendy wykresu.


Wraz z nową wersją Power BI mamy możliwość zmiany sortowania legendy. Jest to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na ustawienie kierunku sortowania na malejąco lub rosnąco. Nadal jednak można sortować tylko po wartości w legendzie. Wszyscy użytkownicy Power BI czekają na pójście o krok dalej i umożliwienie sortowania po dowolnie wybranej wartości. Może w następnej aktualizacji?


4. Zmiana kąta początkowego dla wykresu kołowego oraz pierścieniowego.


Standardowo, wykresy kołowy i pierścieniowy są rysowane zgodnie ze wskazówkami zegara. Mają początek na pozycji godziny 12, czyli kąta 0° . Wraz z nową aktualizacją mamy możliwość to zmienić i wpisać dowolność wartość początkową, np. 90°. Zmiany można dokonać w okienku formatowania i opcji Kształy.


Rys 5. Wykres kołowy z kątem początkowym 0°.


Rys 6. Wykres kołowy z kątem początkowym 90°.5. Power BI Embedded Gen 2 ogólnie dostępne.


Ta zmiana jest dla nas szczególnie ważna. Oznacza wzrost wydajności oraz stabilność w szybkości wykonywania operacji. Nie będą one zwalniać, gdy obciążenie zbliży się do limitów. Dodatkowo, mniej ograniczeń pamięci oraz brak limitów współbieżności odświeżania. Jest też dobra wiadomość dla miłośników paginated reports. Raporty są dostępne już od poziomu A1.


Listopadowe zmiany zdecydowanie nie zawiodły naszych oczekiwań. Już nie możemy się doczekać co przyniesie następna wersja Power BI.


Więcej o najnowszej aktualizacji można znaleźć na blogu Microsoft https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-november-2021-feature-summary/.Joanna Bednarska

Data Engineer

joanna.bednarska@bitpeak.pl
69 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page