top of page

Czy światowe IT zachoruje na koronawirusa?
Sprawa koronawirusa i całej pandemii, z którą mamy do czynienia niewątpliwe odbija się na gospodarce każdego państwa. Niektóre branże już w tym momencie bardzo dotkliwie odczuwają skutki tej sytuacji Zawirowania nie ominęły również branży IT, gdzie niektóre projekty informatyczne zostały wstrzymane. Czy to sprawi, że wspomniana gałąź gospodarki przestanie być tak bardzo atrakcyjna dla pracowników lub czy obecnie zatrudnieni będą mieli problem z utrzymaniem swoich stanowisk? Mimo wielu mało optymistycznych informacji na temat tego, iż firmy z branży informatycznej w pierwszym kwartale 2020 odnotują zyski mniejsze niż zakładały, możemy w tej sytuacji zauważyć światełko w tunelu... Rzeczpospolita pisze o długoterminowej szansie dla branży. W artykule możemy przeczytać, że „lekcje "z wirusa" zdynamizują podejście do pracy zdalnej, wykorzystywania odpowiedniego oprogramowania oraz chmury”.(1)


Również w publikacji Gartner możemy przeczytać, iż przedsiębiorcy powinni dostosowywać swoje organizacje do pracy zdalnej.(2) Wprowadzenie nowych technologii do komunikacji grupowej i nauczania zdalnego stanowi nowe wyzwanie, jednak trzeba je podjąć jak najszybciej, aby uchronić firmy od strat. Wprowadzanie samoobsługowej sprzedaży internetowej to kolejny etap dla wielu firm, co także zapewnia branży IT następne pole do wykazania się. Sprostanie tym wyzwaniom to możliwość do ekspansji firm informatycznych.


Można by się jednak zastanowić, czy transformacja firm w kierunku kolejnej digitalizacji i tak nie nastąpiłaby w perspektywie dłuższego czasu? Czy przedsiębiorstwa i tak nie zmierzałyby w tym kierunku? Może koronawirus dla niektórych nie będzie chorobą, a wybudzeniem ze stagnacji i bodźcem do spostrzeżenia nadchodzących trendów? Może firmy, które dostosują się do bieżącej sytuacji będą w perspektywie czasu bardziej konkurencyjne na dynamicznym rynku IT? Zapewne przekonamy się o tym w najbliższych miesiącach, a jednocześnie będziemy mogli zweryfikować słowa Sandy Shen Senior Director Analyst w Gartner która mówi  że firmy mogące przenieść swoje biznesy na platformy cyfrowe załagodzą skutki epidemii.(2)  Branża IT niewątpliwie będzie dużym wsparciem dla wielu przedsiębiorstw chcących się dostosować. Może koronawirus i cała sytuacja związana z pandemią okaże się tu zapalnikiem do nowych inicjatyw i projektów?


Źródła:

(1) Cyfrowa Rzeczpospolita

(2) Gartner

Monika Wróblewska

Junior Business Intelligence Consultant w BitPeak

monika.wroblewska@bitpeak.pl

163 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page