top of page

Czy na pewno nie można oceniać ludzi po wyglądzie?Co człowiek może wyczytać z czyjejś twarzy? Zaledwie po kilku sekundach jest w stanie określić płeć czy nastrój danej osoby, nawet gdy ta próbuje ukryć swoje emocje. Oceniamy na podstawie pierwszego wrażenia i nie rzadko ocena ta okazuje się być błędna.

Twarz jest odbiciem ludzkich genów i hormonów, a także środowiska, zdrowia i przynależności do kręgu kulturowego. Zaawansowane algorytmy są uczone do tworzenia portretów twarzy na podstawie genomów (1). Powszechne są algorytmy wskazujące cechy charakteru na podstawie zdjęć.

Michał Kosiński jest psychologiem społecznym wykorzystującym data science do swoich badań (m.in. stworzył algorytm, który na podstawie aktywności na Facebooku jest w stanie stworzyć portret psychologiczny użytkownika).

Razem z Yilun Wang postanowił sprawdzić czy można określić orientację seksualną danej osoby tylko na podstawie zdjęcia jej twarzy. Wykorzystano do tego informacje z serwisu randkowego, zbierając dane z profili ponad 36 tysięcy mieszkańców Stanów Zjednoczonych w wieku od 18 do 40 lat. Osoby heteroseksualne i homoseksualne stanowiły grupy o równej liczności (2).

Rysunek 1. Mapy cieplne pokazujące wpływ danej części obrazu na wynik klasyfikacji

M. Kosinski, Y. Wang, Deep neural networks are more accurate than humans at detecting sexual orientation from facial images, Journal of Personality and Social Psychology, 2018.

No i udało się! Algorytm poradził sobie z tym zadaniem lepiej niż człowiek. Ocena ludzi była poprawna mniej więcej w połowie przypadków. Na podstawie jednego zdjęcia mężczyzny algorytm ze skutecznością 81% wskazuje orientację, w przypadku jednego zdjęcia kobiety wynosi ona 71%. Dokładność algorytmu wzrasta wraz z liczbą przeanalizowanych zdjęć danej osoby. Analiza pięciu fotografii klasyfikuje poprawnie orientację mężczyzny w 91% przypadków, orientacja kobiety odczytywana jest w 83% przypadków. Rysunek poniżej pokazuje, które elementy twarzy miały wartość informacyjną dla algorytmu. Kolor czerwony wskazuje części obrazu najbardziej wpływające na identyfikację orientacji seksualnej. Zmiany w niebieskich obszarach nie wpływają znacznie na rezultaty klasyfikacji algorytmu. Odkrycie to prowadzi do dużych konsekwencji w kontekście ochrony prywatności. Nasza twarz staje się bardzo ważnym cyfrowym śladem. Zostawiamy go bardzo często w portalach społecznościowym czy coraz bardziej popularnych modułach rozpoznawania twarzy.


A jak się okazuje jest to ślad, który może być źródłem najintymniejszych sekretów o nas.Źródła:

(1) C. Lippert, R. Sabatini i in., Identification of individuals by trait prediction using whole-genome sequencing data, PNAS October 10, 2017

(2) M. Kosinski, Y. Wang, Deep neural networks are more accurate than humans at detecting sexual orientation from facial images, Journal of Personality and Social Psychology, 2018.Ela Lipowska

Business Intelligence Developer w BitPeak

ela.lipowska@bipeak.pl156 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page