Czy znasz nowe możliwości Power BI? Personalizacja wizualizacji przez użytkownikówKwietniowa aktualizacja Power BI jest już dostępna i pozwala użytkownikom cieszyć się nowymi funkcjonalnościami. Lista nowości jest długa. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość personalizacji wizualizacji przez użytkowników.


Tworzone raporty są często współdzielone przez wiele osób w ramach organizacji. Każda z nich ma swoje preferencje sposobu prezentowania danych. Dzięki nowej funkcjonalności użytkownicy nie muszą już szukać kompromisu, Power BI pozwala teraz na łatwą i szybką personalizację wizualizacji w wyświetlanym raporcie.

W ramach personalizacji można:

- zmienić typ wizualizacji,

- dodać lub usunąć legendę,

- zmienić użyte w wizualizacji miary i wymiary,

- dodać nowe miary,

- zmienić formę wizualizacji.

Rys 1. Dodanie legendy do wizualizacji.Rys 2. Usunięcie elementu z wizualizacji.


Rys 3. Zmiana typu wizualizacji.


Funkcjonalność personalizacji będzie więc przydatna nie tylko dla użytkowników biznesowych, ale także dla analityków jako ułatwienie eksploracji danych.


Wykonane zmiany mogą zostać zapisane jako osobista zakładka użytkownika, co nie wymaga tworzenia osobnego raportu. W przypadku udostępniania raportu innym użytkownikom, jest możliwość wyboru czy raport ma zawierać wprowadzone zmiany. Co więcej każdy użytkownik może przywrócić raport do ustawień początkowych w danej wizualizacji lub w całym raporcie.

Rys 4. Zapisanie wprowadzonych zmian jako zakładka.


Rys 5. Udostępnienie raportu z wprowadzonymi zmianami.


Funkcja jest jeszcze w wersji zapoznawczej. Aby raport miał możliwość personalizacji wizualizacji należy w opcjach bieżącego pliku w Power BI Desktop ustawić „Zezwalaj czytelnikom raportu na personalizowanie wizualizacji zgodnie z ich potrzebami.”

Rys 6. Włączenie personalizacji wizualizacji dla danego raportu w Power BI.


Gdy raport zostanie opublikowany w przestrzeni roboczej, użytkownik z dowolną przypisaną rolą może skorzystać z tej funkcjonalności. Wystarczy mieć w tym celu dostęp do przeglądania zawartości raportu (ang. viewer). Nie potrzebujemy uprawnień administratora, członka (ang. member) czy współautora (ang. contributor). Funkcjonalność nie jest jeszcze dostępna dla raportów osadzonych za pomocą Power BI Embedded.


O wymienioną zmianę dopytywało nas wielu naszych klientów i wreszcie możemy odpowiedzieć – tak, już jest! Wierzę, że znacznie usprawni im to codzienną pracę i będą mogli jeszcze lepiej korzystać z dostarczanych przez BitPeak rozwiązań. Microsoft Power BI Team – dziękujemy!


Pełna lista zmian z kwietniowego wydania znajduję się tutaj: https://powerbi.microsoft.com/pl-pl/blog/power-bi-desktop-april-2020-feature-summary/


Ela Lipowska

Business Intelligence Developer w BitPeak

ela.lipowska@bitpeak.pl


251 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie