top of page

Top 3 wskazówki przy pracy z bookmarkamiJakiś czas temu na naszym blogu publikowaliśmy artykuł na temat tworzenia i wykorzystywania bookmarków. Jeśli wiemy już w jakich przypadkach są one użyteczne, przeanalizujmy teraz jak możemy sprawić, aby ich wykorzystywanie było praktyczniejsze z punktu widzenia dewelopera.

TIP 1

Podczas pracy z bookmarkami warto pamiętać o opcji Data dostępnej w ustawieniach stworzonego bookmarka. Możemy ją wyświetlić klikając na bookmark prawy przyciskiem myszy.


Rys. 1 Opcja Data w ustawieniach bookmarka


Jeśli opcja Data jest odznaczona nasz bookmark będzie przekazywał informacje o filtrowaniu lub informacje z fragmentatora. Warto o tym pamiętać jeśli nie chcemy, aby wizualizacje przedstawiały nam zawsze dokładnie ten sam zakres danych, na których był stworzony bookmark.


TIP 2

Dobrą praktyką jest zmienianie nazw stworzonych wizualizacji oraz elementów, które są pokazywane na konkretnych bookmarkach. Przykładowo jeśli każdy z naszych bookmarków posiada taki sam wykres lecz z innymi danymi, a dodatkowo na każdym z nich jest wykorzystywany przycisk, na liście elementów będziemy mieli wszystko nazwane w ten sam sposób. Spróbujmy to dostosować do naszego raportu.


Rys. 2 Nieustawione nazwy wizualizacji wykorzystywanych w bookmarkach


Rys. 3 Nazwy wizualizacji dostosowane do konkretnego raportu


TIP 3

Grupowanie wizualizacji oraz samych bookmarków sprawi, że praca z nimi będzie bardziej przejrzysta, a także łatwiejsza w utrzymaniu. Przekazując nasz raport do utrzymania gwarantujemy łatwe wdrożenie się kolejnego dewelopera w budowane przez nas wizualizacje. Raport jest przystępniejszy i jesteśmy w stanie ocenić, które z wizualizacji należą do tej samej kategorii.


Rys. 4 Wyświetlenie opcji grupowania dla zaznaczonych wizualizacjiRys. 5 Wyświetlenie opcji grupowania dla zaznaczonych bookmarków


Rys. 6 Pogrupowane wizualizacje

Polecamy wykorzystanie tych prostych tricków w swoich raportach. W ramach pracy dla naszych klientów tworzymy raporty, które mają czasami po kilkadziesiąt bookmarków. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie łatwo utrzymywać i modyfikować nasze raporty.
Monika Wróblewska

Business Intelligence Developer

monika.wroblewska@bitpeak.pl


63 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page