Automatic Table Detection - nowe ułatwienie w Power BI

Kolejna aktualizacja jest jak zawsze obszerna i wprowadza bardzo przydatne funkcjonalności. Poza nowościami w funkcjonalnościach, zmianie uległa bardzo ważna rzecz. Zaktualizowana została ikona Power BI, która prezentuje się następująco:

(dla systemów operacyjnych: Android, Windows 10 oraz iOS).
Poniżej omówione zostaną wybrane nowości październikowej aktualizacji.
1) Canvas watermarks
Ta nowa funkcjonalność skierowana jest do początkującyh użytkowników i z całą pewności ułatwi im pierwsze kroki w obsłudze Power BI. Zmiana dotyczy pulpitu nawigacyjnego, czyli pojedynczej strony w Power BI, często nazywej kanwą (ang. canvas). Po uruchomieniu programu Power BI Desktop nie zobaczymy już pustej, białej strony. Zostały dodane canvas watermarks, które mają za zadanie ułatwić nowym użytkownikom rozpoczęcie pracy z Power BI.

Został również dodany przykładowy zestaw danych, który jest załadowany bezpośrednio do Power BI Desktop. Po kliknięciu Wypróbuj przykładowy zest danych (ang. Try a sample dataset), pojawi się okno za pośrednictwem którego możemy albo od razu załadować przykładowe dane, albo przejść do tutorialu. Tutorial pokazuje, jak krok po kroku stworzyć raport w Power BI Desktop na podstawie tych właśnie przykładowych danych.

Tutorial dostępny jest również pod tym linkiem.
2) Personalizowane wizualizacje
Opisywana funkcjonalność została wprowadzona już w maju, a jej szczegóły na blogu BitPeak opisała Ela Lipowska (Business Intelligence Developer w BitPeak) w artykule „Czy znasz nowe możliwości Power BI? Personalizacja wizualizacji przez użytkowników”.
Od październikowej aktualizacji funkcja personalizowania wizualizacji jest już ogólnodostępna. Można personalizować wizualizację m.in. w zakresie zmiany jej typu, miar lub wymiarów albo też dodać nowe. Możliwość personalizacji włącza się w ustawieniach raportu, w Power BI Desktop (ścieżka: Plik -> Opcje i ustawienia -> Opcje -> (w sekcji Bieżący Plik) Ustawienia raportu.

3) Automatyczne różnicowanie tabeli w pliku Excel
Podczas importowania pliku Excel, nowa funkcjonalność (Automatic Table Detection) samodzielnie identyfikuje sekcje arkusza jako tabele i pokazuje je jako Polecane Tabele (ang. Suggested Tables). Aby włączyć tę funkcjonalność, należy zaznaczyć opcję Polecane Tabele po przejściu ścieżki: Plik -> Opcje i ustawienia -> Opcje -> (w sekcji Globalne) Funkcje w wersji zapoznawczej.

Poprzednio, jeśli dane nie były sformatowane jako tabela lub zakresy, po zaimportowaniu pliku Excel, były linearnie przenoszone do jednej tabeli. By odpowiednio sformatować takie dane, użytkownik musiał samodzielnie dokonać transformacji takich jak pomiń wiersze czy usuń kolumy. Dla zobrazowania działania funkcjonalności, poniżej pokazano, jak Power BI traktował przykładowe dane przed aktualizacją i jak transformuje je obecnie:

W tym miejscu warto porównać, jak wyglądało ładowanie takich danych przed wprowadzeniem październikowej aktualizacji. Jak widać poniżej, nie ma możliwości rozbicia tych danych na dwie tabele.

Obecnie Power BI rozpoznaje sygnały mogące wskazywać na obecność dwóch tabel. W sugerowanych tabelach przedstawia możliwość dodania danych zgodnie z tym rozpoznaniem.

Październikowa aktualizacja sugeruje, że dla Microsoft duże znaczenie ma komfort nowych użytkowników i ułatwienie im szybkiej i efektywnej nauki Power BI. Narzędzie rozwija się bardzo sprawnie a każdy kolejny miesiąc przynosi coraz więcej nowych funkcjonalności, które ułatwią pracę niejednej osobie.
Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chciałbyś więcej dowiedzieć się na temat wszystkich zmian wprowadzonych w październikowym wydaniu zapraszam do odwiedzenia artykułu z oficjalnego bloga Microsoft.
Joanna Bednarska
Junior BI Consultant w BitPeak