top of page

Smart narratives we wrześniowej aktualizacji Power BI


Nowa aktualizacja Power BI Desktop oferuje przydatne ułatwienie analizy raportowanych danych. To tak zwane „inteligentne narracje” (ang. smart narratives). Opcja ta pozwala na szybkie podsumowanie wizualizacji, które będzie zawierało najważniejsze informacje. Dzięki temu analiza stanie się szybsza i łatwiejsza, a my będziemy mogli pożegnać się z ręcznym wstawianiem pól tekstowych i manualnym porównywaniem wykresów. Wspomniane podejście było bardziej czasochłonne oraz rodziło ryzyko przegapienia któregoś z istotnych wskaźników a bez wątpienia atutem nowej funkcjonalności jest jej prostota. „Inteligentne narracje” funkcjonują obecnie w wersji zapoznawczej więc należy pamiętać, aby przed pracą aktywować je w opcjach Power BI.

Rys. 1 - Wybór "inteligentnych narracji" w opcjach narzędzia Power BI

Jeśli w Power BI Desktop wybrane zostały opcje wskazane na rysunku 1, powinien pojawić się nowy typ wizualizacji:

Rys. 2 - "Inteligentna narracja", nowy typ wizualizacji

Na tym etapie można już zaczynać tworzyć szybkie analizy przy użyciu nowej funkcjonalności. To proste!

By tego dokonać, należy kliknąć na jedną z wizualizacji prawym przyciskiem myszy i wybrać opcje "Podsumuj" (ang. Summarize).

Rys. 3 - Widok podsumowania na wybranej wizualizacji

Po tym działaniu wyświetli się okno tekstowe zawierające najważniejsze informacje i podsumowania wyliczone na podstawie używanych w wizualizacji pól.

Rys. 4 - Automatycznie wstawione pole tekstowe po wybraniu wizualizacji opcji podsumowania

Istnieje również możliwość podsumowania całej strony raportu, a nie tylko pojedynczej wizualizacji. W tym celu zamiast kliknięcia prawym przyciskiem myszy, należy wybrać opcję „inteligentnej narracji” z panelu wizualizacji.


Powstałe w ten sposób pole tekstowe można nadal dowolnie edytować, dodawać informacje, a także zmieniać tekst stworzony automatycznie. Pozwala to uwydatnić najważniejsze dane lub po prostu wizualnie dopasować pole tekstowe do raportów.


Ponadto Power BI automatycznie tworzy proste kalkulacje, które umożliwiają porównanie między sobą wybranych pól lub, na przykład, sprawdzenie, jak w przeciągu ostatniego czasu zmieniały się wskazane miary. Dodatkowo dzięki „inteligentnej narracji” można samodzielnie tworzyć podsumowania (w tym przypadku powinniśmy mieć zintegrowane Q&A w narzędziu Power BI Desktop). W takim przypadku dodajemy wartość, która jest dynamiczną zmienną.


Podczas filtrowania danych między wizualizacjami w raporcie, podsumowanie zmienia się automatycznie. Pozwala to na wyszczególnienie danych dla filtrów, na których najbardziej nam zależy w danym czasie. Sprawia to, że „inteligentna narracja” znacznie przewyższa proste pole tekstowe. Zaprezentowane zostało to na poniższym rysunku, gdzie po wybraniu jednego z krajów na mapie, wykres pokazuje dane związane tylko z tym regionem. Automatycznie przygotowane podsumowanie odpowiada tylko jemu.

Rys. 5 - Zastosowanie "inteligentnej narracji" podczas filtrowania krzyżowego

„Inteligentna narracja” działa w ten sam sposób również w przypadku wybrania punktu danych na wizualizacjach.


Podsumowując - nowa funkcjonalność będzie miała świetne zastosowanie podczas analiz raportów. Dzięki zmianom zachodzącym automatycznie i dynamicznie, nawet po odświeżeniu zbiorów danych będzie można uzyskać jasny obraz najważniejszych zmian.


Zachęcamy do samodzielnego przetestowania „inteligentnej narracji” oraz wszystkich innych wrześniowych nowości wprowadzonych przez Microsoft. Można dowiedzieć się o nich więcej na oficjalnej stronie: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/power-bi-september-2020-feature-summary/ Polecamy również inne artykuły, które można przeczytać na naszym blogu.Monika Wróblewska

Business Intelligence Consultant

monika.wroblewska@bitpeak.pl92 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page